Otse ja ausalt – hooaeg 2023 ning mida toob aasta 2024?

On olnud pikk paus eelmisest blogist, oleme jõudnud vahepeal uude aastasse ning teeme üheskoos väikese tagasivaate. Kindlasti nagu ka paljud juba teavad, siis 2023.aasta hooaeg ei läinud absoluutselt nii nagu plaanitud, kuid võtame aasta kokku, vaatame mis oli siiski ka hästi, valgustame natukene rallimaailma tagatubasid ning loomulikult, mida toob aasta 2024?
PS! Kõik järgnev, mida te lugema hakkate on nagu Jesper Parve kirjutatud raamatud – otse ja ausalt, sest täpselt selline on ka see postitus, kõik ilma ilustamiseta.

Alustame kaugelt algusest…Ehk kui kõigile tundub ja võiks arvata, et peale Saaremaa rallit tuleb väike puhkus ja paus, siis see on tegelikult kõige raskem aeg mahukaks eeltööks. Kui Saaremaa ralli on iga aasta oktoobri alguses, siis 19.10.2022 istus Cärolain juba rallikontoris, koostades uue hooaja plaani ning eelarvet. Pikad ja unetud ööd, seejärel meeletu sponsorite otsimine…Vahepeal oli välja saadetud ca 200+ e-maili, millest oli alla 10 üldse vastatud ning vaid üks nendest positiivne sponsorite külastamised, helistamised… Peale seda kadus lugemise järg ära. Pidevad negatiivsed vastused panid proovile juba enne hooaja algust, kuidas nendest läbi murda ning sihtida siiski eesmärkide suunas. Positiivne oli õnneks see, et olemasolevad sponsorid olid nõus meiega ka jätkama, vaja oli juurde leida lisa.


          

Saabus aasta 2023, mis pidi olema meie aasta, kõikides meie mõtetes ja unistustes! Algas see 7.jaanuaril legenditrenniga koos Sander Pärnaga, kes jagas kasulikke näpunäiteid eesootavateks talverallideks. Saime veel vahepeal omavahel kokku Kesk-Eestis, et teha talvine legenditrenn. Pikad tööpäevad, Kesk-Eestisse sõit, mitmetunnine recce trenn, tagasi kodudesse sõit…Olid need vast pikad ja väsitavad päevad, kuid kui siht on silme ees, siis pole probleemi. Esimene talveralli – Aluksne, oleks pidanud olema esialgsetel andmetel 20.-21.01.2023. See tähendas terve nädal pikki ja unetuid öid garaažis, sest vajalikud detailid, mis oli tellitud juba oktoobris, jõudsid alles jaanuaris kohale. 12.jaanuaril meeskonnaga arutades jõudsime arusaamale, et lubab väga libedaid teeolusid, mis tähendab, et recce autole oleks vaja naelrehve. Hakkas pihta kiire otsimine, kuna nädala keskpaigas tuli juba ära Aluksnesse sõita, lisaks veel rallieelne test teha. Aitäh kiirele reageerimisele, WolfTyres, meie hea toetaja! Kes oli ka veel hilisõhtul juhuslikult lattu liikumas ning nii me saimegi veel sama päeva öösel kätte vajalikud naelrehvid. Ja juba järgnevatel lähipäevadel selgus kurb tõsiasi, et Aluksne ralli on vähese lume ning kehvade ilmastikuolude tõttu edasi lükatud. Ühtpidi kurb, et kõik unetunnid oleks just kui asjata raisatud, samas saime juurde veel aega, et auto kallal tööd teha.

          

Nüüd aga oli esimene päikesekiir paistmas, sest meie suurt tööd ja vaeva oli märgatud ning Cärolain oli esitatud Valgamaa Kultuurkapitali nominentidesse. 27.jaanuaril toimus suursugune pidulik gala Mulgi elamuskeskuses, kus tunnustati meie pilooti lootustandva noorena, tõusva tähena rallimaailmas. Meid oli märgatud ja meid oli tunnustatud! Milline kirjeldamatu tunne… 🤩 Kui te küsite, et miks meid? Cärolain on jätkuvalt seisukohal, et rallit ei sõideta üksi vaid tegu on väga suure koostööga, mis tähendab, et ka kõik sellega seotud ja saavutatud on ühine töövõit.  Oli pidustuste nädalavahetus… Juba järgmisel päeval osalesime Eesti Autospordi Liidu galal, oli samuti tore ning meeleolukas õhtu, kuid ilma suuremate üllatusteta.

Paar päeva hiljem sai aga läbi pikk ootamine, et istuda taas rooli ning vihiku taha. Oli kätte jõudnud esimene testipäev, esimene kogemus piikidega. 31.jaanuaril suundusime testile, mis kulges just kui probleemideta, kuid samas ei saanud kordagi ka õiget mugavat tunnetust. Selgus, et Saaremaa rallil juhtunud õnnetus oli käigukasti löönud mikromõrad, mida muidu ei olnud võimalik tuvastada, kuid süvenes testil. Käigukasti üks kõrv oli murdunud. 31 jaanuar, mil toimus test, oli teisipäevane päev. Sama nädalavahetus oli juba ees ootamas Otepää Talveralli. Täielik peavalu ja küsimärk, mis nüüd saab? Saime õnneks meie Läti kolleegilt ühe varukasti, millele tuli järgmine päev juba järgi minna. Aitäh Cärolaini vennale, kes võttis ette poolepäevase reisi Lätti ja tagasi, et tuua ära meie uus käigukast. Aitäh mehaanikutele kiire töö eest, kes võtsid kasti maha ning panid uue kasti peale. See oli lõpuks täielikult tundide küsimus, kas saame valmis ja rajale või mitte, selle nimel pingutasid rohkem kui üks inimene. Saime veel võimaluse 2.veebruaril teha testi uue käigukastiga. Tuli taaskord võtta ette teekond Võrumaale, Haanja mägedesse. Nüüd võisime end juba natukene kindlamalt tunda ning minna vastu esimesele talverallile.
Otepää rallist endast on pikem jutt leitav siit –> Otepää Talveralli 2023

                           

Täpselt nädal aega hiljem oli aga meie piloot tegelikult Tartu Ülikooli Kliinikumis operatsioonilaual (planeeritud).  Toimus parema põlve artroskoopia, mis tähendas ca 10 päevast voodirežiimi ning liikumist karkudel. Oli aeg taastumiseks, sest edasi lükatud Aluksne ralli oli juba lähenemas, 24.-25.02. Aega taastumiseks täpselt kaks nädalat.

Mõeldud, tehtud…Elus saab palju asju teha tahtejõu pealt nii tegi ka meie piloot Aluksne ralli. Meie armas füsioterapeut, Sirli, oleks ehk mingitel hetkedel tahtnud Cärolainiga vaielda, kuid ta oli aru saanud, et ega see kuskile ei viiks. Ta oli võtnud hoopis seisukoha, et on igal vajalikul hetkel kõrval olemas. Aitäh, dr. Madis Rahu! Aitäh, Tartu Taastusravi osakond GameReady külmakompressiooni masina eest! Ja kõige suurem kummardus, aitäh, füsioterapeut Sirli Hinn! Kes ajas Cärolainile välja kõige paremad tingimused ning tegi taastumiseks ka koduvisiite.
PS! See oli täpselt selline ralli, kus tuli välja naiste tugevus ja tahe, kui palju asju on võimalik, kui vaid ise tahta! Meie kaardilugeja saabus Aluksnesse koos füsioterapeudiga hommikul kell 5! Ja juba kaks tundi hiljem startisime pikale recce päevale!
Aluksne ralli kokkuvõtte leiad siit –> Aluksne Rally 2023

                           

Ees oli ootamas natukene pikem paus, kuni algavad kruusarallid. Aeg taaskord hakata tegema tööd, finantsilised võimalused tundusid praktiliselt olematud. Nii nagu ka blogi alguses mainitud, siis vaid üks positiivne vastus! Tuli vaid tegutseda ning loota, et juba kevadeks on seis parem. Samuti jätkus Cärolainil taastumine operatsioonist ning kuna 2023.aasta hooajaks olid kõrged sihid, siis oli ka kindel, et sammud tuleb seada jõusaali ning tööd teha enda füüsilise tervisega! Vahekuude kokkuvõtteks on paar märksõna – töö, trenn, kodu, sponsorid. Treeningkava sai olema tihe, ca 5-6x nädalas treeningud, mis tähendas, et mõnikord algas hommik juba kell 7 jõusaalis või mõnikord lõppes pikk päev kell 21 trennis.

Üks väga positiivne asi, mis juhtus veel kevadel…Me kohtusime enda manageri, Kristinaga, kellel olid ka asjast kindlad nägemused ning visioonid. Saime kõik kolmekesi kokku ning panime paika plaanid, kuidas ja mis edasi ning kes millega tegeleb. Hakkasime tegelema suurema mahuliselt brändinguga, valmis sai täielik disain. Kristina vähendas meilt natukene olmelist poolt ning hakkas tegelema fänninänni ja paberimajandusega.

Helikiirusega oli aga kätte jõudnud juba aprill ning lähenemas esimene kruusaralli, milleks oli Rapla ralli (05.-06.05). Kruusal tundsime end juba palju kindlamalt kui lumel ning ootasime seda ärevusega. Kahjuks tänaseks võime ausalt tunnistada, et mitmekuine tehtud töö ei kandnud vilju ning vaid üks sponsor tuli juurde nende kuudega. Auto aga vajas tegemist, kogu mootor ning turbo jne rebuild’i, mis tähendab rallimaailmas vaid tuhandeid eurosid. Täpselt nädal aega enne Rapla rallit me tegelikult ei teadnud, mis meist saab, kas me saame sõitma või mitte. Meie olime igatpidi valmis, nii füüsiliselt kui vaimselt, enam rohkem valmis ei saakski olla! Meeletu närvipinge, unetud ööd, võimaluste otsimised. Meid päästis seekord üks anonüümseks jääv eraisik, tänu kellele tegelikult sai võimalikuks Rapla ralli. Nüüd olid aga ka pikad ja unetud ööd kogu meeskonnal ees ootamas – meeskonna pealik pidi sõitma kohe nädala alguses Lätti, et tuua ära kõik vajalikud varuosad. Samal õhtul panid mehaanikud auto kokku ning juba järgmise päeva hommikul starditi esimesele kruusatestile. Uus mootor vajas ka sissesõitmist ca 100km, mis tuli mehaanikutel teha. Kui nüüd tundub, et see võiks juba kõik olla, siis ei…Äsja kontrollitud ja taastatud generaator oli katki, mis küpsetas omakorda läbi aku. Mehaanikute riided said akuhapetega kannatada. Ühtlasi meie meeskonna pealik toimetas kaks ööpäeva järjest ilma ühegi unetunnita, tere tulemast rallimaailma! Saime teha esimesed testi kilomeetrid, kui seisime metsa vahel ja kapoti alt tuli paksu suitsu. Avanev vaatepilt ei olnud just see, mida tahaks paar päeva enne rallit näha. Esimesed kilomeetrid rebuild’itud mootoriga ning õli väljas? Mismoodi? Oleksime tahtnud seal samas metsas nutta ja karjuda, kas päriselt peale kõiki neid pingutusi me ei saagi sõitma? Õnneks selgus, et probleem oli õlivardas, mis oli välja tulnud ja lahenes asi lihtsalt seekord.Mida aga tõi Rapla ralli? Loe siit –> Rapla Ralli 2023

                           

Nautisime vahepeal natukene ka suve ja veetsime vaba aega väljaspool rallisid, käisime Saaremaal. Peatselt aga oli kätte jõudnud Lõuna-Eesti Ralli ja Rally Estonia. Nendega pikka juttu ei ole, omajagu väljakutseid taaskord, kuid mitte midagi sellist, mida oskaks esile tõsta. Tegime vahepeal loomulikult legenditrenne ka.

                                      

Lõuna-Eesti ralli debüütvõidust loe siit –> Lõuna-Eesti Ralli 2023

Selle aasta täielik tippsündmus ja -hetk oli see võit!🤩

Saatuslikust Rally Estoniast aga siit –> Rally Estonia 2023

Oeh…Sellele järgnevat emotsiooni ei oska ega ilmselt pole ka võimalik sõnadesse panna. Võiksime julgelt öelda, et august on meie 2023.aasta kalendrist just kui täielikult kadunud, sest see emotsioonide keeris oli meeletu, seda kuud ei mäleta ega ka taha mäletada. Kurbus ja viha, kõik segi läbi. Miks? Sest kogu see aasta oli olnud juba eelnevalt väga raske, kuid me alati otsisime võimalusi ja pürgisime edasi. Tõenäoliselt ei oleks olnud see üleelamine nii problemaatiline, kui me oleksime teadnud, et ei ole probleemi ning meil on võimalusi piisavalt jätkata, sisimas aga teadsime ja andsime aru, et siin lõppes hooaeg. 2022.aasta Saaremaa rallist on meeles ühed kuldsed sõnad, mida ütles üks kõrgtasemel Eesti rallisõitja…Sellistest asjadest ülesaamiseks tuleb võimalikult kiiresti uuesti rooli istuda! Seda võimalust meil aga ei tekkinud ja ei ole siiamaani tekkinud.

Palju probleeme, eriarvamusi, peavalusid… Seda isegi ei saa ilustada, sest see oli frustreeriv. Lõpp hea, kõik hea! Väljusime ka siit olukorrast võitjana ning auto on taastatud.

             

Kokkuvõtlikult 2023.aastast – väga väljakutsuv, emotsionaalne ning läbi raskuste tähtede poole!

See postitus on tõenäoliselt siiani kirjutatud blogidest kõige pikem, kuid see on otse ja ausalt! See ei ole kaastunde otsimiseks ega ka hirmutamiseks vaid see on kogu tausta näitamine ja kirjeldamine, mis toimub tegelikult, mida keegi ei näe ja kuidas see kõik kätte tuleb… Saame olla uhked ja õnnelikud, et leidsime igast olukorrast alati väljapääsu ning tulime välja võitjatena. Selle kõige taga on küll palju pisaraid, verd, higi, magamata öid, raha, kuid see on olnud seda väärt… Kogu protsess on olnud KOOSTÖÖ!

Aitäh nendele inimestele ja ettevõtetele, kes meisse siiski usku ei kaotanud ja toetasid meid ning on teinud seda algusest peale! Aitäh meie perekondadele! Aitäh meie fännidele! Aitäh meie meeskonnale ja mehaanikutele! Aitäh kõigile konkurentidele! Aitäh kõigile, kes panustasid meie auto taastamisse! Kõige väiksem panus oli 1€ ning kõige suurem panus oli 1000€. Iga euro luges!

 

Nüüd aga põletavam küsimus…Mida toob aasta 2024?

Siin hetkel pikka juttu aga ei ole, tänase seisuga võime öelda, et eelmine aasta nõudis meilt finantsiliselt nii palju, et oma rahadega enam uuel hooajal jätkamise võimalust ei näe! Küll aga meie sisemine kirg ralli vastu endiselt põleb, see ei ole kustunud ei piloodil ega kaardilugejal. Teeme tööd selle nimel, et saaksime uuesti rajale, kuid nagu eelnevalt lugesite, siis see ei tule kergelt, eriti arvestades tänast üldist majandusseisu maailmas. Samuti oleme näitanud südikust ning tahtejõudu, seega töötame edasi ja loodetavasti suudame nii endale kui teile juba peatselt pakkuda paremaid uudiseid! Lootus kustub viimasena!
Võitjad ei anna kunagi alla ning allaandjad ei võida kunagi!

Kurvikat ning rallihõngulist uut aastat!

Cärolain ja Kairi❤️

1 thought on “Otse ja ausalt – hooaeg 2023 ning mida toob aasta 2024?”

  1. Just lõpu lause peabki olema motoks. Mis iganes üritama peab. Teis on seda särtsu et kõvasti sõita. Loodame, et need finantsilise poole küsimused saavad lahenduse. Igal juhul hoian pöialt ja kui mul oleks miljon siis investeeriksin kindlasti teie tulevikku ralli maailmas.
    Lugupidamisega AMATÖÖR

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga